Brykiet do kominka

Brykiet do kominka

Brykiet do kominka, w przeciwieństwie do drewna, może nie zapewni nam romantycznych wieczorów, które można spędzić relaksując się przy tańczących w kominku iskierkach, ale ma kilka istotnych zalet, które czynią brykiet coraz bardziej pożądanym paliwem opałowym.

Sprawdźmy zatem czy wiesz o nim wszystko.

Brykiet drzewny w pigułce

Brykiet produkuje się z rozdrobnionych odpadów drzewnych, głównie trocin, wiórów lub zrębek, dlatego jest on zaliczany do rodzaju paliw pochodzenia roślinnego. Na rynku dostępny zwykle w kształcie walca lub kostki.

Brykiet kominkowy – zalety

Dobra i ekologiczna alternatywa dla węgla, ekogroszku czy miału. Jego wysoka kaloryczność  (zwykle 18-20 MJ/kg) sprawia, że brykiet dostarcza bardzo dużą ilość ciepła. A czas, w którym możemy się zająć czymś innym i zapomnieć o dozowaniu opału do podajnika to od 4-6 godzin. Nie kruszy się, nie brudzi rąk i nie pyli. Dobrej jakości brykiet zwykle nie posiada żadnych ulepszaczy ani klejów, co jest ważne, jeśli nie chcemy doprowadzić korozji naszego urządzenia grzewczego.

Polecamy również przygotowane informację - jakie drewno do kominka będzie najlepsze 
lub  czy ogrzewanie olejowe jest bezpieczne? Dodatkowo radzimy przeczytać porady o tym 
czy można kupić tani i dobry węgiel z Rosji lub  jakie są optymalne wartości opałowe dla węgla?

Brykiet kominkowy czy drewno?

Możemy zapomnieć o sezonowaniu. Brykiet kominkowy zwykle cechuje ta sama, optymalna wilgotność sięgająca  5-10%. Warto dodać, że parametr ten jest stały w całej strukturze brykietu drzewnego. Z reguły jest on zapakowany w zgrzewki, dzięki czemu transport nie sprawia większych kłopotów, dodatkowo możemy go od razu umieścić w docelowym miejscu, ułatwia to również proces magazynowania, bo nie wymaga specjalnego miejsca. Brykiet zwykle można przechowywać latami i jeśli to opał dobrej jakości, nie powinien on stracić swoich właściwości.

Brykiet do kominka kostka czy ruf

Jaki brykiet do kominka wybrać?

Brykiet drzewny prasowany jest pod wysokim ciśnieniem, dlatego jego gęstość jest większa niż gęstość przykładowego drewna, co sprawia, że spala się praktycznie całkowicie, zostawiając nieznaczną ilość popiołu, którą możemy wykorzystać jako np. nawóz. Większa gęstość = mniejsza objętość, co oznacza, że ta sama ilość materiału mieści się w mniejszej objętości, a to kolejny plus, jeśli chodzi o magazynowanie, dzięki temu zapłacimy także mniej za transport brykietu. Czy ogrzewanie może być prostsze?

Warto tutaj dodać, że im brykiet drzewny gęstszy – cięższy i bardziej zbity, tym lepsza jest jego jakość. Jak to ocenić? Można to sprawdzić w prosty sposób, wystarczy zamoczyć ten kawałek brykietu o dużej gęstości w wodzie. Im gęstość większa, tym szybciej pójdzie na dno. Dobrej jakości brykiet kominkowy można upuścić na podłogę, a jego struktura nie może na tym ucierpieć.

Stan wizualny także wiele mówi o jakości. Gładka i zwarta powierzchnia to to, czego powinniśmy szukać. Brykiet w paczce nie powinien być także połamany. Do tego – ilość pyłu w opakowaniu. Niewielka ilość jest w porządku, jeśli jest inaczej, to zwartość brykietu, którego trzymamy w rękach, może być wątpliwa. Napęczniały brykiet? Jego wilgotność może być zbyt duża.

Wartość opałowa brykietu

To znacząca zaleta brykietu – jest wysoka. Ten parametr przekłada się także na wydajność – w przeliczeniu na wagę, tona brykietu zapewni nam więcej ciepła za niższą cenę.

Wyjątkiem jest tutaj brykiet ze słomy lnianej, konopnej, rzepakowej i ten z łusek słonecznika. Mają one wartość opałową bardziej zbliżoną do wartości drewna.

Jaki rodzaj brykietu wybrać?

Brykiet dzieli się według tego, z jakiego surowca został wykonany, tj. z drzew liściastych bądź iglastych. Optymalne rozwiązanie to brykiet drzewny zrobiony z mieszanki trocin iglastych i liściastych, bo mają one różne właściwości, które się dobrze spajają. Brykiet można dzielić także ze względu na kształt, przy czym nie wpływa on na jego jakość czy wartości opałowe – tu można się kierować wyłącznie komfortem, estetyką czy po prostu własnymi upodobaniami.

Czy brykiet ruf do kominka?

Jak dobrze spalać Brykiet?

Jeśli palimy brykietem ekonomicznie i tak, jak powinno się to robić, emisja jest niewielka. Brykietem do kominka nie palimy tak, jak drewnem. Układamy go ciasno, w większej ilości, w kształcie piramidy. Rozpalamy od góry dzięki podłożonej rozpałce – w ten sposób dym nie będzie brudził szyby. W czasie rozpałki brykietu trzeba zapewnić mu duży dopływ powietrza, a po rozpaleniu, stopniowo go zmniejszać. Delikatny płomień i mało powietrza, aby wydłużyć proces spalania. Ten sposób zwalnia nas z otwierania paleniska przez kilka godzin. I pamiętajcie, brykiet musi się żarzyć. Jeśli tak się nie dzieje, to dla nas sygnał, że robimy coś nie tak – może to wina dopływu zbyt dużej ilości wspominanego już powietrza? Jeśli obawiacie się, że to wina urządzenia grzewczego, to uprzedzamy, że jest to mało prawdopodobne – dzięki swoim właściwościom brykiet nadaje się on zarówno do kominków, pieców kaflowych, piekarniczych czy kotłów CO.

Ceny brykietu do kominka

To, ile wydamy za brykiet zależy zawsze od naszego metrażu, a także tego, jak łagodna jest zima i temperatury w pomieszczeniach. Ceny opałów zmieniają się również wraz ze zmianą pór roku, jeśli jesteś ciekawy, jak plasują się aktualnie, możesz to sprawdzić tutaj: ceny brykietu drzewnego

3/5 - (23 votes)

Masz dość samodzielnego szukania dostawcy – nie trać czasu

 

gielda-paliw.com - wyszukiwarka dostawców opału

2 myśli na temat “Brykiet do kominka

  1. Jestem użytkownikiem tego opału od zeszłego roku i twierdze, że to dużo lepsze rozwiązanie niż tradycyjne drewno. Nie trzeba magazynować latami i jest określone w kształcie.

  2. Najważniejsze to wybrać zwarty jednokolorowy brykiet i przetestować sposób spalania. Umieszczają brykiet jak szczapy drewna będziemy mocno rozczarowani. Przy obecnych cenach brykietu drzewnego nie warto kupować drewna mokrego, którego jest najwięcej na rynku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.