Jakie drewno do kominka

Jakie drewno do kominka

4.5/5 - (2 votes)
Mieszkasz w dużym domu lub właśnie się do niego przeprowadzasz? To świetnie, wielu ludzi chciałoby być na Twoim miejscu. Niestety, wszystko, co dobre ma też swoje wady – czym ogrzać tak dużą powierzchnię, kiedy przyjdzie listopad, zimno, chłód i trwoga?

Alternatywne rozwiązania powoli wyganiają węgiel kamienny z opałowego podium. Jednym z takich rozwiązań jest drewno kominkowe. Surowiec, który do palenia używany był od niepamiętnych czasów, ale dopiero od niedawna ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że trzaskające i wirujące w kominku iskry potrafią uczynić każdy zimny wieczór czymś niezwykłym.

Ci, którzy już na kominek i drewno opałowe postawili, zwykle twierdzą, że codzienne ogrzewanie domu to już swego rodzaju rytuał – nie dźwigają już bardzo ciężkiego paliwa, nie martwią się o niedomknięte drzwi piecyka i możliwy wybuch, nie brudzą ubrań czarną smołą. Kiedy już podstawowe zasady palenia nie są im obce, stają się prawdziwymi drwalami, a rąbanie drewna przestaje być męczącym obowiązkiem. Dla współlokatorów, którzy w ogrzewaniu biorą tylko bierny udział, także staje się to rytuałem – nie wyobrażają sobie już bowiem wieczorów bez kominkowej magii.

No, to może po kolei.

Gdzie kupić drewno?

A gdzie teraz przeciętny Polak kupuje sprzęt AGD, narty, obuwie, gitarę dla syna? W Internecie. I bądźmy szczerzy – jajka i cukier też. Z opałem nie może być przecież inaczej. Czasy, w których w mieście był jeden dostawca paliwa, a jego odbiorcą tylko sąsiedzi, już się skończyły.

Wpływ na to miały nie tylko zmiany społeczne, ale i rozwijająca się gałąź przemysłu, jaką są usługi – ogólnodostępni kurierzy i inne formy dostawy w przyjaznych cenach.

Kiedy kupować drewno?

W kwestii drewna to bardzo ważne. Aby nie dopuścić do czystki portfela ani korozji urządzenia grzewczego, musimy do niego wkładać zimą tylko drewno o optymalnej wilgotności. Jej osiągnięcie możliwe jest dzięki prawidłowemu sezonowaniu (o którym więcej będzie w następnym poście i II części poradnika), dlatego odpowiedź brzmi: im szybciej, tym lepiej, a najlepiej wiosną lub na początku lata.

Jakie drewno do kominka?

Pora na kluczowe zagadnienie – które drewno do kominka? Dobre drewno powinno być twarde, gęste i suche. Kluczowa jest wilgotność, łupliwość, gęstość, twardość, wartość opałowa, gatunek drewna i zawartość kory. Jeśli szukasz paliwa dobrej jakości, nie stawiaj ceny na pierwszym miejscu, patrz na parametry.

Wilgotność? Im niższa, tym lepiej. Jeśli dokonujemy zakupu wiosną, wyższa wilgotność nie jest problemem, dzięki odpowiedniemu sezonowaniu woda zdąży wyparować.

Gatunek drewna vs wartość opałowa, gęstość i twardość prezentują się tak:

Zdarza się i tak, że parametry oferowane przez producenta są nieprawdziwe, dlatego tak ważne jest, by dokonywać zakupów u sprawdzonych dostawców.

Ceny drewna kominkowego

Są one uzależnione od parametrów drewna, ale i czasu, w jakim dokonujemy zakupu. Kupujesz opał, kiedy zobaczysz śnieg za oknem? Nie ma sprawy, ale musisz się liczyć z wyższą kwotą na rachunku. Po co masz przepłacać, jeśli możesz kupić już teraz w przyjaznej cenie?

 

Masz dość samodzielnego szukania dostawcy – nie trać czasu

wyszukiwarka dostawców - Tani opał

 

 

2 myśli na temat “Jakie drewno do kominka

  1. Uważajcie, gdy kupujecie drewno.. ja kupiłem kiedyś chwilę przed sezonem grzewczym I jakiś cymbał sprzedał mi niewysuszone drewno, nie dość, że się nie paliło, nie ogrzewało,

  2. Polak81 ważne, aby przed zakupem drewna skorzystać z dostępnej w każdym składzie aparatury, która odpowie na pytanie i zweryfikuje wilgotność drewna – dzięki temu masz gwarancję, że kupisz opał najwyższej jakości, tak jak w naszej firmie

Możliwość komentowania jest wyłączona.