Parametry najlepszego ekogroszku

Najlepszy ekogroszek

Zakładając, że szukamy najlepszego ekogroszku i nie kierujemy się jedynie ceną, dobrze byłoby, gdybyśmy co nieco o tym opale wiedzieli. Jeśli szukamy optymalnego rozwiązania, musimy przed zakupem ustalić kluczowe parametry naszego kotła CO. Istotna cechą kotła w procesie spalania jest rodzaj podajnika. W przypadku podajnika tłokowego (bardziej odpornego na największą zmorę użytkowników, czyli spiekanie) możemy również kupić dobry ekogroszek o trochę gorszych parametrach i niższej cenie bez utraty komfortu użytkowania. W bardziej wymagających kotłach (z podajnikiem retortowym) w cieplejsze dni możemy zastosować np. ekogroszek czeski, który mimo gorszych parametrów – cechuje się ograniczonym ryzykiem spiekania.

Jaki ekogroszek polecacie?

Kolejny istotny aspekt to forma podania. Jeśli mamy możliwości składowania, czyli dysponujemy lub chcemy przeznaczyć dedykowane miejsce na ekogroszek  luzem to z oczywistych powodów zakup tego paliwa luzem będzie ekonomicznie uzasadniony. Należy natomiast pamiętać, że takie rozwiązanie niesie ze sobą pewne ryzyko. Wilgotność ekogroszku luzem jest bliżej nieokreślona i mocno zmienna – to najczęściej wpływ opadów deszczu lub celowych działań osób trzecich. Tu warto dodać, że należy pamiętać o tym, że nawet najlepszy ekogroszek składowany luzem na wolnym powietrzu obniża jego kaloryczność. Dodatkowo, brak opakowania umożliwia niepożądane działanie, czyli mieszanie z gorszym gatunkiem paliwa.

Czytaj również  jak wybrać tani węgiel oraz jak szukać dobrego ekogroszku?

Najlepszy ekogroszek luzem, czy workowany?

Głównym powodem dla którego decydujemy się na brak opakowania to przede wszystkim dużo niższa cena.

Natomiast możliwe ryzyko, jakie niesie ze sobą ten wybór to:

 • brak kontroli nad poprawnością wagi dostarczonego opału;
 • możliwość mieszania deklarowanego węgla z tańszym;
 • utrudniona reklamacja jakościowa – trudno udowodnić, że ta hałda to jest właśnie ten ekogroszek, który kupiliśmy i chcemy reklamować;
 • konieczność wydzielenia zadaszonego miejsca pod ten dobry ekogroszek;
 • nawet najlepszy ekogroszek już po 8 tygodniach składowania na wolnym powietrzu traci do 25% wartości energetycznych, w tym miejscu należy dodać, że wietrzenie tak drobnego węgla rozpoczyna swój proces już na hałdzie w kopalni;

Czy zawsze workowany to dobry ekogroszek?

Jeśli planujemy zakup dobrego ekogroszku workowanego i nie szukamy najniższej ceny, to optymalnie będzie wybrać: workowany bezpośrednio przez kopalnie. Ten sposób zwiększa prawdopodobieństwo, że parametry są zgodne ze specyfikacją na etykiecie oraz w dużym stopniu upraszcza ewentualne reklamacje. Wydłużamy bezpieczny okres przechowywania, a zarazem suszenia bez utraty wartości opałowej nawet do ośmiu miesięcy.

Parametry najlepszego ekogroszku

Dobry ekogroszek gwarantujący bezstresowe użytkowanie powinien posiadać odpowiednie parametry:

 • węgiel energetyczny typ 31.2
 • wartość opałowa (Q ir) powyżej 24 000 kJ/kg
 • granulacja (uziarnienie): 5 – 25 mm
 • zdolność spiekania wg. metody Rogi RI, im niższa tym lepiej, wskazane RI<10
 • zawartość popiołu poniżej 10%
 • zawartość siarki – im mniej tym lepiej, wskazana poniżej 1.0%
 • wilgotność poniżej 10%

Uwaga, tylko parametr (Qir) wartości opałowej w stanie roboczym określa prawdziwą kaloryczność. Czasami dla w celu poprawieniu parametrów węgla podaje się wartości opałową w stanie analitycznym (Qai), ale takie spalanie występuje tylko w warunkach laboratoryjnych.

Sprawdź również wartości opałowe węgla na polskim rynku

Jak kupić dobry ekogroszek?

Jeśli nie mieliśmy wcześniej doświadczeń z paleniem w kotle ekogroszkiem to łatwiej będzie nam zaczynać od paliw o niższych wartościach opałowych. Najlepszy ekogroszek to ten z wartościami opałowymi w przedziale 24-26Mj/kg i zdolnością spiekania RI<10 nie będzie powodował koksowania i spieków. Oczywiście wyżej wymienione parametry są mniej wymagające w zakresie spalania, ale bardziej absorbują na poziomie czyszczenia kotła z sadzy i popiołu.

3.8/5 - (6 votes)

Masz dość samodzielnego szukania dostawcy – nie trać czasu

Wyszukiwarka ofert na tani opał

2 myśli na temat “Najlepszy ekogroszek

 1. Ciekawe porady dla osób rozpoczynających swoją „przygodę” z ekogroszkiem.

 2. To bardzo pomocny artykuł! Rozglądam się obecnie za jakimś opałem I ekogroszkiem, bo już prawie wrzesień I zaraz znów sezon grzewczy. Dzięki tej treści na pewno będę sprawdzać parametry ekogroszku zanim kupię 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.