ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejowe

4.2/5 - (4 votes)

W ostatnich latach wielu odbiorców indywidualnych zainwestowało właśnie w ogrzewanie olejowe. Byli to głównie właściciele domków jednorodzinnych, wspólnot bądź mniejszych spółdzielni. Olej opałowy stosuje się często nie tylko w kotłowniach przydomowych, ale także małych i średnich przedsiębiorstwach, instytucjach, szkołach czy szpitalach.

Komfort – tą ideą kieruje się użytkownik oleju opałowego. Wiodący producenci na polskim rynku to firma Orlen (oferująca wiele rodzajów paliw, m.in. lekki, średni i ciężki olej opałowy Ekoterm Plus), a także koncern Lotos produkujący olej o nazwie Lotos Red. Podział oleju na lekki, średni i ciężki jest związany z jego gęstością oraz przeznaczeniem. Dla indywidualnych konsumentów, czyli kotłowni przydomowych odpowiedni będzie olej lekki.

Jako uzupełnienie wiadomości polecamy również materiały o jak kupić tani węgiel w sieci 
oraz czy można kupić dobry węgiel kamienny z Czech? Dodatkowo można przeczytać czy 
cena pelletu drzewnego oddaje jego jakość?

Ogrzewanie olejowe opinie

Wprost i do rzeczy – jakie są korzyści?

Postanowiliśmy zawrzeć tu wszystkie najważniejsze informacje o oleju opałowym, ale bądźmy szczerzy – najważniejsze są przecież korzyści, czyli zalety użytkowania właśnie tego paliwa.

  • niska zawartość siarki – wydłuża żywotność i sprawność naszych urządzeń grzewczych, cieszy także ekologów;
  • wysoka temperatura zapłonu sprawia, że ryzyko zapalenia lub wybuchu maleje do minimum;
  • bezobsługowe urządzenia – automatyczna regulacja temperatury bez konieczności stałej kontroli i cały szereg zalet – po prostu niekwestionowany komfort;
  • olej opałowy to paliwo bezodpadowe – kolejna gratka ekologiczna;
  • jest odporny na utlenienia – cechuje go wysoka odporność na działanie wody;
  • olej opałowy to również dostępność i profesjonalne zaplecze dystrybucyjne;
  • długie przechowywanie nie przyczynia się do wytrącania się komponentów;
  • często paliwo to jest bogate w dodatki uszlachetniające – składniki, które mają np. działanie antykorozyjne bądź pozwalają zachować czystość dysz palników;

Ogrzewanie olejowe czy warto?

Parametry to inaczej właściwości paliwa, które w tym przypadku odpowiadają na zasadnicze pytanie: warto inwestować w olej opałowy? Tak, warto ogrzewać dom olejem opałowym.

Weźmy pod lupę te, które są dla nas istotne: temperatura zapłonu? 60 stopni. Zawartość wody to około 55 mg/kg, a siarki to zaledwie 0,07% (!) No i najważniejsze – wartość opałowa, to w tym przypadku parametr bezkonkurencyjny, a wynosi ona 42,8 MJ/kg.

Ogrzewanie olejowe wady i zalety

Wspominaliśmy już o tym, że jak w każdym opale – liczy się to, czy zakupione przez nas paliwo jest dobre. Jak samodzielnie sprawdzić jakość opału i to, czy dystrybutor nie próbuje nas oszukać? Polecamy sposób, który polega na odlaniu próbki oleju w czasie dostawy do innego (szklanego) pojemnika i sprawdzenia klarowności roztworu. Próbkę zostawiamy do momentu zużycia całej dostawy lub ewentualnej reklamacji. Warto też zwrócić uwagę na cysternę naszego dostawcy – jeśli wygląda w porządku i budzi nasze zaufanie, to mocno prawdopodobne, że także kupiony opał nas nie rozczaruje.

Koszty zakupu oleju są podatne na zmiany w porównaniu do innych paliw, ale za nimi przemawia przecież jakość. Nie wyrzucamy tych pieniędzy w błoto – wydając je, możemy zaoszczędzić potem na czasie, nie będziemy zmuszeni męczyć się z rozpałką, wiadrami smoły czy popiołu, nie będziemy się też martwić czy kaloryczność opału będzie odpowiednia. Wszystko zależy też od sytuacji gospodarczej i ekonomicznej, zwykle po każdej fali spadków cen ropy naftowej, producenci oleju opałowego znacznie obniżają jego ceny detaliczne.

 

Masz dość samodzielnego szukania dostawcy – nie trać czasu

Tani opał