pellet a ekogroszek - kaloryczność i cena

Pellet a ekogroszek

Ekogroszek to najczęściej używane paliwo grzewcze i to właśnie do niego najczęściej porównywany jest pellet drzewny. W tym miejscu należy pamiętać, że jedyną wspólną cechą pelletu a ekogroszku jest zastosowanie, bo wszystkie pozostałe cechy są nieco odmienne.

Pellet a ekogroszek

W przypadku ekogroszku możemy mówić o kaloryczności – 22-29 Mj/kg, wilgotności 15-20% i średnio 10%-owym udziale popiołu po spaleniu. Cena ekogroszku to przedział 400-950zł/t. Główne niedogodności to brak odpowiedniej jakości i przy niewielkim doświadczeniu, problemy z dopasowaniem kotła do jakości i kaloryczności ekogroszku czy warunków atmosferycznych.

kaloryczność pellet vs ekogroszek

Kaloryczność pelletu i ekogroszku

Natomiast pellet drzewny posiada kaloryczność – wartość opałową na poziomie 15-19Mj/kg, wilgotności ok. 10% i ilości popiołu tylko 0,5-1%. Pellet cena to przedział 500-1000zł/t. Więcej tu Pellet drzewny tani czy dobry. Poradnik gdzie przeczytamy jak kupić? Oczywiście, można spotkać pellet produkowany ze słomy i wówczas cena pelletu tego rodzaju to koszt w okolicach 400zł/t, ale to paliwo raczej dla przemysłu energetycznego. Jak widać cena pelletu i kaloryczność to nie jedyna różnica pellet vs ekogroszek. Cecha, która mocno dzieli te dwa paliwa to z pewnością komfort użytkowania. Pellet drzewny nie wymaga dedykowanego pomieszczenia, ciągłego sprzątania pozostałości w postaci pyłu i trudności w zakupie odpowiedniej jakości opału.

Sprawdź aktualne oferty sprzedaży pelletu drzewnego.

Pellet czy ekogroszek, co się opłaca?

Oponenci tego rodzaju paliwa często zapominają, że ich główny argument, czyli niska kaloryczność i wysoka cena, muszą doliczyć do ceny ekogroszku 10%-owy udział popiołu i dużą wilgotność. Różnice w kosztach to również jakość i ilość popiołu. Ekogroszek pozostawia stosunkowo dużo popiołu z którym możemy jedynie biegać do kubła; w przeciwieństwie do pelletu drzewnego, którym możemy nawozić np. trawnik. Warto pamiętać, że rzekomo wysoka cena pelletu to również ochrona środowiska i naszego najbliższego otoczenia.

pellet czy ekogroszek co się opłaca

Zapraszamy również do naszych artykułów jaki brykiet do kominka wybrać? Jak ocenić
 wartość opałową węgla na krajowym  rynku? Czym się kierować jeśli chcemy kupić
 najlepszy ekogroszek w atrakcyjnej cenie? 

 

Produkcja peletu najczęściej odbywa się z odpadów powstałych przy obróbce drewna. Zwolennicy czarnego paliwa przytaczają stereotypy i uogólnienia, że cena pelletu jest zbyt wysoka dla biednego Polaka. Należy pamiętać, że użytkownikami kotłów na tego rodzaju opał są głównie właściciele domków jednorodzinnych dla których coraz częściej ważniejszy jest komfort użytkowania. Jeszcze trzy lata temu cena wynosiła 800-1000zł/t. Natomiast obecnie dobrej jakości zaczyna się od 650zł/t. Ten spadek jest efektem większej popularności pelletu drzewnego, jak również dużego udział polskich producentów w rynku europejskim. Biorąc pod uwagę tendencje rynkowe można uznać, że parametr, jakim jest pellet cena przestanie hamować rozwój tego paliwa.

 

Tu znajdziesz oferty i ceny ekogroszku workowanego lub luzem.

Kolejnym orężem za pelletm jest potrzeba poprawy jakości powietrza, czyli wsparcia na rzecz paliw ekologicznych – którym niewątpliwie jest pellet drzewny – są prace nad stworzeniem stref zakazanych dla opałów wysoko emisyjnych.

Podsumowując rozważania kwestii – cena peletu jest wyższa, ale warto czasem zapłacić za własny komfort i spokój w mroźne wieczory.

 
4.7/5 - (3 votes)

Masz dość samodzielnego szukania dostawcy – nie trać czasu

 

pellet cena

Jedna myśl na temat “Pellet a ekogroszek

  1. Nieważne jaki opał, jeśli mąż w domu otwiera wszystkie okna I tak będzie zimno..

Możliwość komentowania jest wyłączona.