ogrzewanie pelletem - opinie i porady

Ogrzewanie na pellet

4.7/5 - (3 votes)

Zastanawiasz się nad wyborem paliwa grzewczego, poczytałeś co nieco i zastanawiasz się czy wybrać ogrzewanie na pellet? Zanim podejmiesz ostateczny wybór, zadaj sobie proste pytanie – czego konkretnie oczekujesz od opału?

Ogrzewanie peletem

Pellet to biopaliwo, które pozyskuje się najczęściej z trocin powstałych w czasie prac stolarskich. Wzrost popytu na ten rodzaj ogrzewania przyczynił się jednak do tego, że na rynku możemy spotkać dziś pellet nie tylko z trocin, ale i z łusek słonecznika, trawy, słomy, pestek owoców czy… skorupki kokosa.

Czy ogrzewanie na pellet to dobre rozwiązanie?

Pellet to po prostu granulaty o średnicy 3-25 mm i długości 5-40 mm. Najbardziej powszechne, to te o średnicy 6 bądź 8 mm. Specjaliści polecają pellet o średnicy 6 mm do kotłów domowych, taka wielkość gwarantuje wówczas większą efektywność, gdyż umożliwia ona niezbędne napowietrzanie i dawkowanie opału przez podajnik. Pellet możemy zakupić luzem, pakowany w worki (najczęściej 15 kg) lub big bagi (1000kg), a jeśli ten post czy jakikolwiek inny bodziec przekona Was do tego paliwa bardziej niż mocno, możecie też zamówić autocysternę. Tak szeroki wachlarz wyboru gwarantuje, że każdy znajdzie własne zalety by wybrać ogrzewanie peletem.

Sprawdź gdzie kupić kaloryczny pellet drzewny.

Jak wybrać ogrzewanie na pellet

Warto przeczytać informację na temat zakupu taniego węgla w workach lub luzem oraz 
czy ogrzewanie propanem jest bezpieczne? Dodatkowo możesz w naszym blogu
 znajdziesz wskazówki w zakresie oceny kaloryczności węgla w składach opału.

Ogrzewanie peletem a ekologia

Wilgotność pelletu sięga 6-9%, ilość popiołu od 0,5-2% (ponadto, popiół ten jest na tyle ekologiczny, że nadaje się do wykorzystania jako nawóz), czyli bardzo niewielka. Wartość opałowa pelletu to 16-18 MJ/kg, jest ona zatem niższa niż wartość opałowa ekogroszku. Ilość pyłu w opakowaniu, która jest dopuszczalna, to ta wynosząca 2% całej objętości pelletu. Ciężar właściwy pelletu powinien wynosić 0,65kg/l.

Jaki pellet wybrać?

O wielkości granulatów już mówiliśmy. Kolor? Zależy od tego, z czego został wyprodukowany nasz pellet i od przebiegu tego procesu, ten aspekt nie wpływa jednak na kaloryczność pelletu, więc nie jest to cecha, której powinniśmy się intensywnie przyglądać. Certyfikaty także nie traktują o barwie pelletu, a mimo to jego zwolennicy najczęściej sięgają po pellet o jasnej barwie. Warto tu jednak dodać, że dobry pellet nie może zawierać drobinek o barwie innej niż barwa drewna. Więcej informacji znajdziesz w poradniku Pellet drzewny tani czy dobry,  a jeśli zauważamy w opakowaniu zbyt dużą ilość pyłu, to może być dla nas oznaka późniejszych kłopotów z dozowaniem pelletu.

Zobacz oferty  kupię pellet drzewny workowany w wyszukiwarce opału w wyszukiwarce opału gielda-Paliw.com

Efektywność, właściwości pelletu

Poza tym, co najważniejsze, czyli efektywnością spalania, warto wiedzieć, że właściwości pelletu klasyfikują go jako paliwo przyjazne środowisku, wiąże się to z bardzo niską emisją dwutlenku węgla i w porównaniu do węgla kamiennego niższą emisją szkodliwych pyłów. Wydajność energetyczna pelletu jest równa wydajności średniej klasy węgla. W trakcie procesu produkcyjnego pelletu zwykle nie stosuje się żadnych chemicznych ulepszaczy. Ogrzewanie peletem to również niewielka ilość popiołu przy paleniu, bo aż 0,5% (dla porównania – ekogroszek to aż 8%), a dodatkowo czyste i łatwe dozowanie, czyli coś w sam raz dla tych, którzy ponad wszystko cenią komfort i nie lubią babrać się w sadzy czy popiole. Ponadto, większość kotłów na pellet posiada funkcje automatycznego rozpalania i gaszenia. Istnieją testy, które pozwolą nam sprawdzić czy pellet, jaki za chwilę kupimy, jest dobrej jakości, co nie jest takie proste w przypadku innych paliw stałych.

W kolejnym poście dot. pelletu dowiesz się m.in.: jakie certyfikaty i normy dot. pelletu obowiązują w UE i co gwarantują, po czym poznać, że pellet jest dobrej jakości i jak samemu wykonać taki test, a także to, ile zapłacimy za ten rodzaj ogrzewania.

Poniżej linki gdzie możemy sprawdzić czy dany producent posiada certyfikat.

EN i ENplus

DIN, DINplus

 

 

Masz dość samodzielnego szukania dostawcy – nie trać czasu

 

wyszukiwarka dostawców opału

 

 

 

2 myśli na temat “Ogrzewanie na pellet

  1. rzetelne informacje dla wszystkich którzy stoją przed wyborem pelletu. Polecam

  2. kiedyś byłem sceptyczny na ogrzewanie peletem z tego względu, że mieszkam w dużym domu I nie za bardzo mnie stać na te nowe I ekologiczne alternatywy opału, ale po zmianie ostatniej zimy wyszedłem lepiej na pellecie..

Możliwość komentowania jest wyłączona.