Tani węgiel

Tani węgiel

4/5 - (5 votes)

Na krajowym rynku opałowym możemy spotkać tani węgiel jak również ten droższy, ale jak go rozpoznać?

  • węgiel polski – jest to zwykle węgiel kamienny. Jego minusy, z jakimi możemy mieć do czynienia, to duża zawartość kamienia, duża spiekalność lub niska kaloryczność, tj. około 24 MJ/kg. Najczęściej jego wartość opałowa wynosi 25-30 MJ/kg. Jednak trudno powiedzieć, że to tani węgiel.
  • najtańszy węgiel – czeski to taki rodzaj węgla, którego właściwości mieszczą się między właściwościami brunatnego a kamiennego. Jego barwa jest wyraźnie brunatna – oczywiście, kiedy jest suchy. Wartość opałowa to około 19-21 MJ/kg. Spala się bardzo szybko, a w razie braku dopływu powietrza – mocno kopci, łatwo także chłonie wilgoć. Mimo to, ma on swoich zwolenników. Możliwe, że przyciąga ich niska cena – jest on około 25% tańszy od polskiego węgla. Węgiel od naszych sąsiadów luzem kosztować nas będzie 400-500 zł/tonę. Jeśli natkniemy się na oferty w cenach 200-300zł, powinniśmy się dobrze zastanowić czy aby na pewno chcemy przywieźć do domu najtańszy węgiel o bardzo niskich parametrach opałowych, ale dużej zawartości wody.
  • węgiel rosyjski – trudno określić jego stałe właściwości, bo w tym przypadku istnieje duża rozbieżność, ów surowiec może mieć różnorakie pochodzenie. Najczęściej ten najtańszy węgiel nie posiada certyfikatów jakościowych.

Czytaj również nasz artykuł – rodzaje i wartości opałowe węgla

 

Jaki wybrać tani węgiel?

Czeski węgiel cechuje zwykle niższa kaloryczność (w porównaniu do polskiego), za to spala się lepiej niż brunatny, dobrze sprawdzi się zatem w cieplejsze dni. Węgiel wschodni – wbrew obecnie panującym opiniom – niekoniecznie musi być gorszy od naszego. Jedynym problemem w tym przypadku bywa brak pewności i gwarancji dotyczącej źródła i jakości naszego węgla – ma on bowiem zdecydowanie więcej pośredników, co niesie ze sobą ryzyko mieszania kilku gatunków węgla. Możemy zatem porównać to do przysłowiowego kupowania kota w worku.

Czytaj również poradnik –  Pellet drzewny tani czy dobry lub jak wybrać najlepszy ekogroszek

 

 

 Dobry węgiel czy tani węgiel?

Naocznie trudno rozpoznać dobry i tani węgiel tudzież jego parametry. Można jednak po jego barwie, strukturze i kruchości spróbować ocenić, co się da. Słaby węgiel zwykle ma barwę szaro-czarną, jego struktura jest warstwowa i niezwykle łatwo się kruszy. Jeśli zauważymy złote prześwity, to możemy być prawie pewni, że kaloryczność owego opału jest dosyć niska. Zasada jest prosta – im nasz węgiel bardziej smoliście czarny i pobłyskujący, tym większa kaloryczność, co oznacza większe zadowolenie z jego wyboru.

 

Masz dość samodzielnego szukania dostawcy – nie trać czasu

 

TAni węgiel - gielda-paliw.com

 

2 myśli na temat “Tani węgiel

  1. Zawsze myślałem, że węgiel ze wschodu jest raczej kiepskim rozwiązaniem

  2. Precz z węglem!!!!! Żyjemy w 21 wieku, ludzie, otwórzcie oczy I zacznijcie ogrzewać mieszkania I domy ekologicznym opałem takim jak pellet, ekogroszek, biomasa, olej opałowy czy chociażby drewno kominkowe..

Możliwość komentowania jest wyłączona.